تصویر یادگیری ماشین در کسب‌وکار: مقدمه‌ای بر دنیای علم داده
26 فروردین 1402

یادگیری ماشین در کسب‌وکار: مقدمه‌ای بر دنیای علم داده

امروزه صحبت از هوش مصنوعی آن‌چنان فراگیر شده است که کمتر کسی پیدا می‌شود که با این مفهوم آشنایی نداشته باشد. این شاخه از علم کامپیوتر کاربردهای فراوانی در زمینه‌های مختلفی از جمله پزشکی، تولید، خرده‌فروشی و بسیاری صنایع دیگر دارد. یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند استفاده‌ی بسیاری از الگوریتم‌های هوش مصنوعی داشته باشد، حوزه‌ی مالی است. از بانکداری گرفته تا معاملات سهام در بازار بورس، همگی می‌توانند با کمک هوش مصنوعی کارایی و دقت خود را بالاتر برده و خدمات خود را بهتر از قبل ارائه کنند.

برای آن دسته از متخصصان و علاقه‌مندان صنعت مالی که هنوز با هوش مصنوعی و کاربردهای آن در کسب‌وکار آشنایی ندارند و می‌خواهند به این حوزه ورود کنند، کتاب «یادگیری ماشین در کسب‌وکار: مقدمه‌ای بر دنیای علم داده» نوشته‌ی دکتر جان هال یکی از بهترین گزینه‌های موجود است.

این کتاب که به تازگی ویرایش سوم آن منتشر شده است، به معرفی مشهورترین الگوریتم‌ها با تمرکز کمتر روی ریاضیات و تاکید بیشتر بر کاربردهای آن‌ها در صنعت مالی می‌پردازد. در کنار این توضیحات مثال‌های مفصلی برای هر مبحث ارائه می‌شود تا خواننده به صورت عینی با کاربردهای این مباحث آشنا شود؛ مثال‌هایی از جمله محاسبه‌ی ریسک یک کشور برای یک سرمایه‌گذاری بین‌المللی، پیش‌بینی ارزش مسکن، دسته‌بندی وام‌های خرد در عناوین قابل قبول و غیرقابل قبول، درک رفتار نرخ بهره، استفاده از شبکه‌های عصبی برای درک تحرکات نوسانات و غیره.

ترتیب مطالب این کتاب مفید به شرح زیر است:
فصل اول             مقدمه و معرفی کتاب
فصل دوم            معرفی یادگیری بدون نظارت
فصل سوم           یادگیری تحت نظارت: رگرسیون خطی و لجیت
فصل چهارم         یادگیری تحت نظارت: درخت تصمیم
فصل پنجم          یادگیری تحت نظارت: SVM
فصل ششم          یادگیری تحت نظارت: شبکه‌های عصبی
فصل هفتم          یادگیری تقویت‌شده
فصل هشتم         پردازش زبان طبیعی
فصل نهم            تفسیرپذیری مدل
فصل دهم           کاربردها در مالی
فصل یازدم          مشکلات برای جامعه

افزودن دیدگاه