تصویر پوکر دروغگو
۲۳ تیر ۱۴۰۰

پوکر دروغگو

پوکر دروغگو، بازی‌ای است که در بین معامله‌گران وال‌استریت محبوبیت بسیاری دارد. نحوه‌ی انجام آن بدین گونه است که افراد باید حدس بزنند چه تعداد از هر رقم در شماره سریال اسکناس یک دلاری که در دست هر بازیکن است وجود دارد و هر نفر باید در هر دور تعداد بالاتری را اعلام کند و مقدار شرط را بالا ببرد. استراتژی این بازی ترکیبی از استدلال آماری، شانس و تاکتیک‌های روان‌شناسی است.

اما پوکر دروغگو علاوه بر این بازی، نام کتابی نوشته‌ی مایکل لوییس نیز می‌باشد. در ابتدای این کتاب، لوییس صحنه‌ای از اتفاقات شرکت سالامون برادرز را روایت می‌کند که در آن جان گوتفرند، مدیر ارشد اجرایی شرکت، پیشنهاد بازی پوکر دروغگو بر سر یک میلیون دلار با جان مری‌ودر، یکی از مدیران ارشد معامله‌گر را می‌دهد. تصویرسازی لوییس از این صحنه، مقدمه‌ای است بر شرح اتفاقاتی که در دهه‌ی ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ در بزرگ‌ترین و سودده‌ترین بانک سرمایه‌گذاری وال‌استریت رخ داد و به ورشکستگی آن انجامید.

مزیت کتاب پوکر دروغگو این است که با قلمی طنز و با زبانی عامیانه نوشته شده و برای درک و لذت بردن از آن نیازی به داشتن دانش مالی یا معامله‌گری نیست. لوییس با کارآموزی در این شرکت آغاز می‌کند و در طی سفر خود در شرکت به معامله‌گری اوراق قرضه می‌رسد و به مقام پردرآمدترین معامله‌گران وال‌استریت دست پیدا می‌کند. او از تجربیات دست‌اول خود در این زمینه می‌گوید و برای خواننده فضای معاملاتی وال‌استریت را به تصویر می‌کشد. در این کتاب می‌توان با روند ایجاد چندین ابزار مالی، همچون اوراق قرضه‌ی رهنی مسکن (Mortgage-backed securities)، آشنا شد و رفتار معامله‌گران را رصد کرد.

مطالعه‌ی شرح وقایع بحران‌های مالی می‌تواند راهنمای خوبی برای فعالان حوزه‌ی مالی در زمینه‌ی آشنایی با ریسک‌های پنهان بازارها باشد. با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانید خود را در کف سالن معاملات یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های سرمایه‌گذاری وال‌استریت پیدا کرده و با فضای ذهنی چندی از بزرگ‌ترین معامله‌گران یکی از دوران‌های پرتلاطم و عجیب مهم‌ترین بازارهای مالی دنیا آشنا شوید.

افزودن دیدگاه

محمدی

۲۶ دی ۱۴۰۲

پاسخ

عالی