تصویر فیزیک مالی، پیش‌بینی پیش‌بینی‌ناپذیرها
20 اردیبهشت 1400

فیزیک مالی، پیش‌بینی پیش‌بینی‌ناپذیرها

 

مدیریت ریسک یکی از زیرشاخه‌های کاربردی علم مالی است. پس قدم نخست برای آشنایی با راهکارها و تکنیک‌های این حوزه، می‌تواند مطالعه و درک مفاهیم پایه‌ای علم مالی باشد. کتاب فیزیک مالی، پیش‌بینی پیش‌بینی‌ناپذیرها: چگونگی تسلط علم بر وال‌استریت، بهترین گزینه برای این منظور است. در ادامه توضیحی مختصر در مورد این کتاب را می‌خوانیم:

“پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، کارشناسان بسیاری ازدیاد ابزارهای مالی پیچیده را علت سقوط بازارهای مالی دانسته، و طراحان آن ابزارها را که عمدتاً فیزیکدان بوده‌اند، سرزنش می‌کنند. مؤلف این کتاب که به زبان غیرفنی و شیرین تاریخچه‌ای از نقش فیزیکدانان در تحول نظریه‌های مالی ارائه می‌کند، برعکس معتقد است فیزیک در بازارهای مالی آینده‌ای روشن دارد و باید به‌طور مداوم مدل‌ها و فرآیندهای مالی را پالایش دهد؛ وی می‌گوید تحولات مدل‌سازی مالی در این عرصه از علوم درمان بیماری است، نه علت آن.
این کتاب معمای رابطه‌ی فیزیک با مالی را شرح و توضیح می‌دهند چگونه فیزیک‌دانانی چون باشلیه، آزبورن، مندلبروت، تورپ، بلک و … سپهر مالی را توسعه می‌دهند. داستانی که نویسنده به دنبال کشف آن است وی را از پاریس اوایل قرن بیستم به آزمایشگاه‌های دولت آمریکا در طول جنگ جهانی دوم، و از آن‌جا به میزهای بازی لاس‌وگاس و به کمپ جوانان انقلابی در سواحل اقیانوس آرام می‌کشاند. شرح این سفرِ تحولی بیانگر آن است که رابطه‌ی فیزیک و نظریه‌های مالی جدید، و فراتر از آن کل رشته‌ی اقتصاد، بسیار عمیق است.”

این کتاب توسط نشر نی و به قلم دکتر حسین عبده تبریزی به فارسی برگردانده شده که ترجمه‌ای قابل قبول و روان از این کتاب ارزشمند به حساب می‌آید.

افزودن دیدگاه